Flink krabben na een duik? Parasietlarven zorgen voor zwemmersjeuk op strand Nulde
PUTTEN – Een verkoelende duik in recreatieplas Strand Nulde Zuid kan deze dagen een minder prettig gevolg hebben. De provincie Gelderland waarschuwt voor zwemmersjeuk, nadat meerdere bezoekers klachten hebben gemeld.
Piepkleine parasietlarven zijn hiervan de oorzaak. De larven zijn afkomstig van watervogels en komen via hun uitwerpselen in het water terecht. Ze zijn eigenlijk op zoek naar een eend of andere watervogel, maar vergissen zich soms in een zwemmer. Zodra ze de menselijke huid proberen binnen te dringen, schakelt het afweersysteem ze direct uit. En dat kan een flinke jeukreactie veroorzaken.
Jeukende bulten
De eerste keer blijft het vaak bij rode vlekjes en lichte jeuk. Wie vaker met de parasiet in aanraking komt, kan last krijgen van grotere, hardere en vooral jeukende bulten. De klachten verdwijnen meestal binnen een week vanzelf.
Volgens de provincie is zwemmersjeuk een natuurlijk verschijnsel. De parasieten kunnen niet worden aangetoond tijdens de reguliere controles van de zwemwaterkwaliteit. Daarom wordt pas een waarschuwing afgegeven nadat er meldingen zijn binnengekomen.
Advies voor zwemmers
Wie toch een frisse duik wil nemen, doet er verstandig aan uit de buurt van riet en waterplanten te blijven. Daar houden de larven zich graag op. Na het zwemmen is het advies om je goed af te drogen en droge kleding aan te trekken. Dat verkleint de kans op jeuk na het zwemmen.
💬 Mail ons!
Heb jij een tip of opmerking? Mail naar de redactie: info@rtvnunspeet.nl of bel: 0341-258133