RTV Nunspeet

RTV Nunspeet

advertentie
Geschreven door Bernadet Vroon | RTV Nunspeet
2 februari 2026 12:32


Nieuw boek van deze twee Nunspeetse fotografen moet nog verschijnen, maar nu al veel interesse
Foto: Nieuw boek van deze twee Nunspeetse fotografen moet nog verschijnen, maar nu al veel interesse
Maarten en Bram laten de oude en nieuwe stationsomgeving zien. Foto: Holland Luchtfoto | gemeentelijk archief.

NUNSPEET - De bekende Nunspeetse fotografen Bram (73) en Maarten van de Biezen (45) brengen volgende maand een nieuw boek uit. Tijdens een gesprek eind vorig jaar met de gemeente Nunspeet over de heropening van de stationsomgeving merkte Bram gekscherend op: “Met al die foto’s kan ik wel een boek maken.” Die opmerking groeide uit tot een concreet idee, dat na uren werk binnenkort zijn eindresultaat kent.

Het boek, ‘Spoor van verandering’, telt 120 pagina’s en bevat een paar honderd foto’s. Volgens Bram en Maarten verdient dit verhaal een blijvende vorm. “Daarom wilden we dit vastleggen.”

De twee volgden de ontwikkeling van het station van begin tot eind en doken het gemeentelijk archief in voor nog meer geschiedenis. Maarten: “Ik heb zeker vijftien versies gemaakt,” vertelt hij. “Deze maandag is de definitieve versie naar de drukker gegaan.”

Van stoomtrein tot Sinterklaas

Het boek neemt de lezer mee door de geschiedenis: van de eerste stoomtrein die in de 19e eeuw het station binnenreed tot recente foto’s van de vernieuwde stationsomgeving. Er zijn beelden vanaf 1964, aangevuld met archieffoto’s uit de 19e eeuw. Ook komen leuke details voorbij, zoals de intochten van Sinterklaas die per trein arriveerde in Nunspeet, en feitjes over wanneer het spoor geëlektrificeerd werd.

Niet bij elke foto staat tekst, maar volgens de makers is altijd duidelijk welk moment in de tijd wordt getoond. Het voorwoord is geschreven door wethouder Mark van de Bunte, die zelf nauw betrokken is geweest bij de grote vernieuwing. “Voor de gemeente Nunspeet is de verbeterde stationsomgeving het grootste project in haar geschiedenis”, vertelt hij. Van de Bunte noemt het eindresultaat een prachtig visitekaartje voor Nunspeet en omgeving.

Meer boeken op hun naam

Zowel Bram als Maarten zijn in Nunspeet geen onbekenden als het om boeken gaat. Eerder brachten zij onder meer Afslag Nunspeet deel 1 en 2 uit, een luchtfoto-boek van de gemeente, het boek 50 jaar gemeente Nunspeet en een boek over de wijk Korea.

Het nieuwe boek is vooral bedoeld voor inwoners van de gemeente. En dat het in trek is blijkt wel uit de vele reserveringen. De teller staat inmiddels op 240. De officiële presentatie vindt plaats op 20 maart, tegelijk met de opening van de vernieuwde stationsomgeving. Daarbij hoort ook een foto-expositie in het Stationshuisje met foto’s van de twee.

Of dit het laatste boekenproject van de twee is laten ze in het midden. “Afslag 2 liep tot 2000,” zegt Bram. “We zijn nu 25 jaar verder. Het materiaal is er wel, maar de informatie verzamelen wordt lastiger.” Voor nu eerst genieten van dit nieuwe hoofdstuk, vastgelegd in beeld, en nu ook op papier.

💬 Mail ons!

Heb jij een tip of opmerking?  Mail naar de redactie: info@rtvnunspeet.nl of bel: 0341-258133

Nunspeet Nieuws 

nunspeet vrmg boek stationsomgeving geschiedenis fotografen 
 
  • Radio Nunspeet
  • RTV Nunspeet Visual Radio
  • TV Nunspeet Tekst (Kabelkrant)
advertentie